Projekt Praga to działalność projektowa zainicjowana i prowadzona przez architekta Marcina Garbackiego pomysłodawcę projektu loftów w PZO. Działalność Projekt Praga została rozszerzona przez stowarzyszenie Artanimacje.

Projekt Praga to trzyletnia inicjatywa stowarzyszenia Artanimacje, w ramach której powstało wiele projektów kulturalnych mających na celu rewitalizację dawnej Fabryki PZO przy ul. Grochowskiej 316/320 i jej okolic. W ramach projektu powstało osiem akcji zakrojonych na szeroką skalę, każdą odwiedziło około 3 tys. widzów. W 2008 roku Projekt Praga otrzymał nagrodę Wdecha Publiczności w kategorii miejsce roku. www.artanimacje.pl

MAGAZYN PRZEDMIOTÓW, 29-30 kwietnia 2006

Na projekt składała się wystawa kolekcjonerów dziwnych przedmiotów oraz targ rzemieślników i rękodzielników. W pofabrycznych przestrzeniach można było podziwiać najdziwniejsze kolekcje z całej Polski, m.in.: 200 grzybków do cerowania, setki płyt analogowych, 300 łapek na muchy, kilkumetrową zabawkę zbudowaną z Lego, 22 tys. saszetek z cukrem, 3 tys. toreb lotniczych w razie choroby lokomocyjnej, zabawki z PRL-u, 600 temperówek, 300 myszek komputerowych. Swoje usługi świadczyli prascy rzemieślnicy, a około 100 twórców sprzedawało swoje unikatowe produkty.

PRZETWÓRNIA DŹWIĘKU, 19-21 maja 2006

Przez trzy dni i noce non stop grała muzyka. W postindustrialnej przestrzeni PZO powstały trzy sceny, na których zaprezentowało się ponad 40 formacji i didżejów. Na pierwszej muzyka improwizowana, elektroakustyczna, współczesna, elektroniczna i eksperymentalna. Na drugiej pojawiły się zespoły postrockowe, postjazzowe czy yassowe. Trzecią opanowali wykonawcy związani ze sceną klubową i z tzw. inteligentną muzyką taneczną czerpiący inspiracje między innymi z jazzu, techno, reggae czy muzyki latynoamerykańskiej. Po raz pierwszy w Polsce zagrali United Future Organization, kolektyw didżejski z Japonii, a także legendarna formacja z Bristolu Up Bustle & Out (Ninja Tune).

FABRYKA SNÓW, 24-25 czerwca 2006

Na dwa dni fabryka Zakładów Optycznych zmieniła się w Fabrykę Snów, miejsce teatralne, w którym wszystko może się zdarzyć. W zaułkach, korytarzach, na placach warszawscy twórcy teatralni zrealizowali małe projekty o charakterze performatywnym i interaktywnym z widzem. Widz, przechodząc przez całą fabrykę, doznawał fantastycznych przygód przygotowanych między innymi przez: Mateusza Adamczyka, Dariusza Gajewskiego, Jana Kozikowskiego, Marcina Libra, Olgę Mokrzycką, Agnieszkę Olsten, Redbada Klijnstrę, Romę Roman, Ivo Vedrala, Patryka Zakrockiego oraz Opowiadaczy Bajek, Arterię, Studio Teatralne "Koło".

PZOTY i PZOTY W KOSMOSIE, 9-10 czerwca 2007 oraz 17 maja 2008

To chyba pierwsze w Warszawie zakrojone na tak szeroką skalę akcje dedykowane dzieciom. Cała fabryka PZO została zmieniona przez warszawskich artystów różnych dziedzin, od dizajnu, przez sztuki wizualne, po teatr. Przez kilka dni zaprosiliśmy dzieci i ich rodziców na ponad 50 wydarzeń i akcji przygotowanych specjalnie dla nich. W projekcie wzięli udział m.in.: grupa teatralna Supermarket, Eufooria, Roma Roman, Mirella von Chrupek, Patryk Zakrocki, pracownia Nuku, Igor Gorzkowski, Joanna Talejko, Anna Czarnota, VJ F/X, DJ Burn, Olga Szczepańska, Opowiadacze Bajek, Tadeusz Wierzbicki i inni.

PRZETWORY 2006-2010

Projekt Praga zainicjował akcję, która do dziś cieszy się przychylnym odbiorem widzów. Od 2006 roku, rok w rok, organizujemy akcję twórczego recyklingu, podczas której ponad 100 artystów, designerów z Polski, a od 2010 roku i z zagranicy, przetwarza przedmioty codziennego użytku, odpady w nowe dizajnerskie obiekty. Projekt rokrocznie przyciąga 3-4 tys. widzów. Więcej: www.przetworydesign.com

DADA KOMBINAT. 10-11 maja 2008

Dada Kombinatem zamknęliśmy Projekt Praga przy ul. Grochowskiej. Była to ostatnia impreza, podczas której warszawiacy mogli zwiedzać dawną Fabrykę PZO. Variétés instalacji, m.in. "Panopticum" Thomasa Otta w formie slajdowiska z muzyką na żywo, pokaz hipnozy z pełną katalepsją ciała, występ brzuchomówcy, iluzjonisty plus didżej i bar otwarty od zmierzchu do świtu zamknęły wrota Fabryki.

inicjator Projektu Praga: Marcin Garbacki, Marta Wójcicka
kurator Projektu Praga: Marta Wójcicka
koordynatorzy: Małgorzata Ignatowska, Michał Borkiewicz
rzecznik prasowy: Monika Brzywczy
rada programowa: Igor Gorzkowski, Kinga Grzelewska, Monika Grochowska,
Małgorzata Ignatowska, Michał Borkiewicz, Anna Czarnota, Joanna Talejko, Jan Czernikiewicz, Sylwia Podolska, Mikstura Kolektyff, Marcin Garbacki, Olga Szczepańska, Kaja Królikiewicz.

Zobacz więcej zdjęć : 
Blog SOHO Mińska 25
Blog SOHO Mińska 25
Blog SOHO Mińska 25
Blog SOHO Mińska 25
Blog SOHO Mińska 25
Blog SOHO Mińska 25
Blog SOHO Mińska 25