Warszawa jest prawdopodobnie jedynym miastem w Europie, które nie ma jasno zdefiniowanej dzielnicy czy choćby jej części, która dedykowana byłaby szeroko rozumianej działalności artystycznej.

Mapa SOHO
Warszawa jest prawdopodobnie jedynym miastem w Europie, które nie ma jasno zdefiniowanej dzielnicy czy choćby jej części, która dedykowana byłaby szeroko rozumianej działalności artystycznej. Z natury rzeczy takie organizmy rozwijają się nie w nowoczesnej, wypranej z kontekstu kulturowego tkance miejskiej, lecz najczęściej w industrialnym otoczeniu, gdzie pierwotny archetyp ustąpił miejsca nowemu przeznaczeniu. Tworzy to swoisty genius loci, żyzny grunt, na którym doskonale wyrastają nowe idee, zjawiska, prądy artystyczne, tworzy się nowa jakość. Dlatego naszym pragnieniem jest powołanie do życia warszawskiego odpowiednika nowojorskiego SoHo, w którym artyści zamienili pofabryczne budynki na galerie sztuki i lofty, gdzie duch Warhola obecny jest do dzisiaj.

Mapa SOHO Mińska 25

Po sukcesie praskich sąsiadek – Fabryki Koneser, Fabryki Trzciny oraz działającej najdłużej i niewątpliwie najbardziej renomowanej Fabryki Koronek usytuowanej na granicy centrum i Żoliborza przy ulicy Burakowskiej – czas na premierę zupełnie nowej przestrzeni miejskiej! Soho Factory na warszawskim Kamionku to jednak w porównaniu z wymienionymi miejscami unikalna skala, aż 8 ha pięknego zielonego terenu z wieloma budynkami pofabrycznymi, które dają mnóstwo możliwości adaptacji i zagospodarowania. A wszystko to oddalone zaledwie o 4 km w linii prostej od PKiN! Soho Factory stawia sobie za cel rozwijanie na postindustrialnej tkance dawnych hal produkcyjnych nowej artystycznej i architektonicznej jakości.